latinica | ћирилица

ДЕЛЕГАЦИЈА „БИД“–ова ВЕЛИКЕ БРИТАНИЈЕ У ПОСЕТИ „ЗРЕПОК“-у

18.11.2010

ИЗВЕШТАЈ СА САСТАНКА СА САСТАНКА СА ДЕЛЕГАЦИЈОМ „БИД“-ОВА

 

Место:Зрењанин, канцеларија „ЗРЕПОК“-а;
Датум: 18.11.2010. са почетком у 11,00 часова;
Присутни испред „БИД“-а: председник Управног одбора Марјан Рончевић, менаџер Весна Пишчевић
Присутни испред удружења „БИД“-ова Велике Британије: директор Националног саветодавног тела за БИД Велике Британије Џеки Рајли и Хелен Смит
Присутни испред „ОУП“-а: Мирослав Ђурић, председник
Присутни испред ЗРЕПОК-а: предеседник Драган Видаковић и ПР-СЕКРЕТАР Удружења Јасмина Крецул.
Тема састанка: Упознавање представика БИД-ова из Велике Британије са процесом настанка, досадашњим радом и плановима ЗРЕПОК-а, као и размена искустава из области пословања у Зонама унапређеног прословања.

 

Састанак је одржан на иницијативу „БИД“-а и писмено упућеног захтева, а у склопу сарадње између „БИД“-а и „ЗРЕПОК“-а на реализацији пројекта „Јачање капацитета зона унапређеног пословања у Србији“, пројекта који за крајњи циљ има побољшање јавно-приватних партнерстава кроз активну сарадњу између општина и локалног приватног сектора, а према британском моделу.

 

ТОК САСТАНКА:

 

На самом почетку састанка, председник ЗРЕПОК-а, Драган Видаковић, је упознао присутне са идејом и начином настанка „ЗРЕПОК“-а, процесом формирања удружења, његовој мисији, визији и циљевима, који су постали саставни део статута и осталих аката Удружења.

 

 

Видаковић је потом, детаљно упознао госте са свим активностима и акцијама које је „ЗРЕПОК“ спровео у првој години свог рада и након тога, додао да су БИД и ЗРЕПОК успоставили контакт недавно, али и да смо заједно закључили да имамо сличне циљеве и да нам је заједничка жеља да учинимо Зрењанин лепшим местом за живот и рад, те да се зато ЗРЕПОК укључио у реализацију овог пројекта.

 

 

 

На крају свог излагања Видаковић је рекао да сматра да су организације као што су БИД и ЗРЕПОК део процеса јачања цивилног друштва у Србији.

 

Председник Општег удружења предузетника Мирослав Ђурић је гошћама пренео информације о удружењу на чијем је он челу, нагласивши да ОУП Зрењанин наставља традицију и континуитет организације предузетника настале пре више од 120 година.. Ђурић је истакао и да доста чланова ОУП-а послује баш у Зони унапређеног пословања и да је из тог разлога ОУП уступио своје просторије БИД-у. ОУП и БИД су до сада сарађивали у реализацији многих пројеката и планирају и у будуће да развијају партнерске односе, рекао је Ђурић.

 

 

Директор Националног саветодавног тела за БИД Велике Британије Џеки Рајли се захвалила на информацијама. Она је изнела податак да у Великој Британији постоји више од 600 БИД-ова који се даље удружују и формирају тела која имају већа права одлучивања и утицај, као и то да се показало да се локалне заједнице које имају БИД зоне брже развијају и једноставније функционишу. Џеки Рајли је рекла да је делегација Велике Британије дошла у Зрењанин како би видела на који начин БИД функционише, како људи сарађују и које су то актуелне теме и да онда на основу тих информација припреми обуку за предузетнике из наше БИД зоне и свих менаџера из Србије где би, кроз озбиљан тренинг, где би имали могућност да науче европски модел БИД-ова, јер су БИД-ови у Србији формирани по америчком. Обука ће бити у децембру, а тежња је да се повећа капацитет свих БИД-ова у Србији и да оснује асоцијација БИД-ова. Хелен Смит, која је експерт за оперативни и локални ниво функционисања БИД-а, каже да је један од њених основних задатака да учи чланове БИД-ова како да пишу пројекте и конкуришу за средства код фондова који су им доступни. Она је и сама у свом месту основала БИД и сада се налази на његовом челу.

 

Гошће су председнику ЗРЕПОК-а Видаковићу упутиле неколико питања. Наиме, њих је интересовало у колико БИД-ових пројеката је учествовао ЗРЕПОК и на који начин, потом како ЗРЕПОК види улогу БИД-а у Зрењанину и да ли би волео више да се укључи у његов рад.

 


Видаковић је рекао да до сада нисмо учествовали у реализацији БИД-ових пројеката, али да тренутно разматрамо неколико предлога. Сама чињеница да се седиште Удружења налази у БИД зони и да предузећа чланице ЗРЕПОК-а послују у овој зони доводи нас до добре основе за сарадњу.
Видаковић је потом гошћама из Велике Британије објаснио да је ЗРЕПОК мало, али јако удружење које има оштре критеријуме за пријем нових чланова и да нам намера није да ширимо Удружење, али да смо заинтересовани за сарадњу са свима онима који имају исте ставове као ЗРЕПОК и свима онима који желе да раде на развијању Зрењанина.

 

Гошће је занимало који је то највећи изазов са којим се ЗРЕПОК суочава за годину дана колико ради.
Видаковић је одговорио да је то неразумевање од стране локалних власти и политичара, који „ЗРЕПОК“, још увек, доживљавају као конкуренцију и претњу остварењу својих визија и који су навикли да раде пре свега у свом и интересу својих партија и њихових централа у Београду и Новом Саду, што се често директно коси са интересима града Зрењанина и његових становника и привреде за шта се бори „ЗРЕПОК“. Он је потом указао и на велики проблем што власт нема стварне контроле јер опозиција то у суштини није пошто је као и власт сконцентрисана на властите интересе, које за случај потребе лако усаглашава са позицијом и да то најчешће ради на штету града и његових грађана и привредеВидаковић је рекао да ЗРЕПОК подржава рад и настојања БИД-а и да су многе акције које је БИД спровео, као што је осветљење централног градског трга, увођење музике и бесплатног интернета у центру града, довело до побољшања слике Зрењанина и позитивно се одразило да дух његових становника.

 

Председник Управног одбора БИД-а Марјан Рончевић је рекао да постоје заједнички интереси БИД-а и ЗРЕПОК-а, а да то проистиче и из саме чињенице да је пословање чланова ЗРЕПОК-а усмерено управо на зону унапређеног пословања. Рончевић је посебно нагласио да је неопходно да интегришемо све квалитете које имамо и удружимо потенцијале како бисмо нешто променили у Зрењанину. Он је напоменуо још и то да сарадња са ЗРЕПОК-ом није успостављена раније зато што БИД све до сад није имао шта конкретно да понуди „ЗРЕПОК“-у.

 

Домаћине састанка интерсовало је на који начин се финансира рад БИД-ова у Великој Британији, ко је те БИД-ове основао, како је законом регуилсан њихов рад и како они у пракси функционишу.

 

Џеки Рајли и Хелен Смит су рекле да су БИД-ови у Великој Британији основани пре 20 година, а да је закон који регулише њихово постојање и рад донет тек 2004.године, до када је чланство било добровољно, а сада је обавезно. У Великој Британији је формирана и асоцијација БИД-ова из које је настала и Национална организација. Оно што је занимљиво, јесте да на националном нивоу постоји закон, али да су локалне самоупораве те које доносе одлуку да ли ће тај закон примењивати и да ли ће основати БИД у свом месту. Уколико се БИД оснује, локална самоуправа дотира 20% буџета БИД-а, а остатак новца неопходан за нормално функционисање обезбеђује се на основу чланарина.
Например, БИД из ког долази Хелен Смит броји 900 чланова и они за чланарину дају 1,5% свог годишњег прихода. Смит каже да су БИД-ови у Британији све јаче, препознатљивије и респектабилније организације чији глас се све више чује у локалним парламентима.
Делагција Британских БИД-ова поново ће доћи у Зрењанин децембра и договорено је да тада поново буде одржан састанак ком би присуствовали сви данашњи учесници састанка.

 

Овим је састанак завршен у 12,30

 

У Зрењанину, 18.11.2010. године                                                                                                       Јасмина Крецул, ПР-СЕКРЕТАР

Контактирајте нас

ЗРЕПОК, Краља Александра I Карађорђевића 15/III, Град Зрењанин, Република Србија