latinica | ћирилица

ОБЕЛЕЖЕН СВЕТСКИ ДАН БОРБЕ ПРОТИВ НАРКОМАНИЈЕ

26.06.2010

 

У суботу, 26. Јуна, у поводу светског дана борбе против дроге и наркоманије „ЗРЕПОК“ је у сарадњи са Полицијском управом Зрењанин и градском управом Зрењанина, организовао и реализовао акцију под називом „МОЈ ГРАД БЕЗБЕДАН И ДРАГ“.

 

Акција је започела трибином која се одржала са почетком у 11ч у биоскопу „СИНЕМА“. Трибина је имала за тему дрога и наркоманија као болест и пошаст савременог света која није заобишла ни нас и како се борити против ове појаве која убија и младост и будућност не само Зрењанина већ и целе наше државе.

 

На трибини су говорили Драган Видаковић, председник „ЗРЕПОК“-а, градоначелник Зрењанина др. Милета Михајлов, Начелник полицијске управе Зрењанина, Бојан Марковић и др. Драгана Жегарац, начелница Метадонског центра у Зрењанину. Модератор трибине је био Радош Пејовић, млади Зрењанински књижевник који је читањем и казивањем одломака из своје књиге „Молитва у вену“ инспирисане младим човеком који се излечио од хероинске зависности у манастиру Ковиљ, дао властити, посебан допринос овом догађају.

 

 

Драган Видаковић се на почетку у улози домаћина и организатора, захвалио присутнима на одзиву за учешеће у акцији и појаснио мотиве ЗРЕПОК-а за организовање ове акције. Подсетио је присутне да је ЗРЕПОК основан са циљем да окупи пословно најуспешније и најугледније људе Зрењанина и средњебанатског округа, а да је сврха њиховог окупљања да се удруживањем свих ресурса којима располажу оснивачи: капитала, знања, искустава, контаката итд. организованим и усмереним деловањем допринесе побољшању услова живота и рада у Зрењанину и региону чији је Зрењанин центар. Видаковић је нагласио да када је реч о квалитету живота да ћемо се сви лако сложити да је новац веома важан, али да је је свакако на првом месту здравље људи, а потом, без дилеме, и сигурност и безбедност јер без тога се и поред свог блага овог света не може говорити о квалитетном животу. Истако је и своја пословна и животна искуства у којима су више пута његови запослени продавци физички нападани са употребом ватреног и хладног оружја, а да је 2002. године на радном месту убијен у његовом малопродајном објекту продавац који је иза себе оставио жену и двоје деце. У 90% случајева физичких напада и угрожавања безбедности људи, учествовали су млади људи под дејством психоактивних супстанци – опијата. Осим тога, видно је да у нашој средини има све више наркомана и да је дрога све доступнија. Имајући све то у виду, оснивачи ЗРЕПОК-а су препознали ову појаву као велики проблем због којег су контактирали полицијску управу Зрењанина тражећи од начелника да их упозна са проблемом у жељи да се ЗРЕПОК активно укључи као помоћ у решавању овог проблема.

 

 

Од стране начелника полиције су упознати са проблемима са којима се полиција суочава у сузбијању ове појаве а међу њима као главни разлози су наведени недостатак материјално – техничких средстава, а нарочито недовољан и неадекватан возни парк и као други велики проблем, наведен је недостатак поверења и сарадње грађана у погледу откривања радњи које су везане за конзумирање и дистрибуирање дроге. Председник ЗРЕПОК-а је посебно истакао да су у начелнику полицијске управе Зрењанина, Бојану Марковићу и шефу Одељења за сузбијање наркоманије Ненаду Армушу, представници ЗРЕПОК-а препознали младе људе, амбициозне који имају и знања и воље да се ухвате у коштац са решавањем овог проблема у Зрењанину и да они заслужују поверења и помоћ.

 

По речима Видаковића, ово је сасвим било довољно да ЗРЕПОК закључи шта је потребно учинити. Одлучили су да одмах контактирају градоначелника и затраже састанак како би градску управу упознали са проблемом и идејом како можемо заједнички допринети решавању овог проблема. Председник ЗРЕПОК-а је посебно истакао да је у др. Милети Михајлов и његовом тиму лако и брзо нашао саговорника који има не само разумевање већ су и спремни да се активно укључе у решавање овог проблема. Тако је дошло до реализације ове акције која за циљ има да се помогне у обезбеђењу недостајућих средстава полицији са једне стране, а са друге стране да се подстакне јавност да размишља о овом проблему и да се истовремено ради на обнови поверења грађана у полицију и ширењу свести да се проблеми овакве врсте могу решавати само свеобухватном сарадњом свих релевантних друштвених субјеката, како оних који су професионално задужени за бригу о безбедности (полиција) тако и целокупне локалне заједнице и свих њених активних чиниоца (организација, удружења, привреде и наравно грађана). Због свега напред изнетог, ЗРЕПОК је одлучио да донира полицијској управи једно ново путничко возило марке ФИЈАТ ПУНТО.

 

 

 

Потом се присутнима обратио градоначелник, др. Милета Михајлов, који је посебно истакао задовољство што се у решавање овако сложеног и озбиљног проблема укључио и ЗРЕПОК као представник значајног и најквалитетнијег дела наше привреде. Градоначелник је посебно истакао да је град Зрењанин још од раније остварио добру сарадњу са полицијском управом у Зрењанину, подсећајући да је недавно у сарадњи са Министарством унутрашњих послова Србије отворена полицијска станица на Багљашу што је значајно допринело подизању безбедности грађана не само овог највећег градског насеља већ и зрењанинаца уопште. Потом је градоначелник информисао присутне да је градска управа одлучила да као свој допринос овој акцији и њеној сврси обезбеди као донацију полицијској управи Зрењанина један мотоцикл и два скутера посебно истичући да су управо таква возила недостајала нашој полицији како би лакше обављала своје задатке и износећи уверење да ће се овим примером повести и друге наше организације и колективи и дати свој допринос унапређењу јавне безбедности и сигурности у граду.

 

Након градоначелника, реч је имао начелник ПУ у Зрењанину, Бојан Марковић, који је посебно истакао као веома охрабрујућу свест и одговорност коју је препознао у ЗРЕПОК-у као удружењу које окупља не само успешне привреднике већ и свесне и одговорне људе којима је стало до средине у којој живе и који и могу и знају како да помогну да Зрењанин буде не само безбедније место за живљење већ и пуно привлачније и за људе који су у њему рођени и намеравају да остану и живе у њему а исто тако и за људе који планирају да се доселе у Зрењанин. Истичући озбиљност проблема, начелник је изнео да у Зрењанину има скоро 500 регистрованих хероинских зависника. Ипак и поред тога, Зрењанин у Србији није препознат међу градовима који имају највише проблема са дргом и наркоманијом посебно не у смислу диловања и дистрибуирања наркотика. Посебно је истако и то да оперативци запослени у ПУ Зрењанина чине све што је у њиховој моћи како би овај проблем сузбили на што мању могућу меру а да ће им донација ЗРЕПОК-а и градске управе у томе сасвим сигурно помоћи, као што им још више помаже и значи то што су препознали да и у граду Зрењанину, његовим грађанима и привредницима имају људе који разумеју проблематику и којима је стало да живе у граду који се може похвалити као миран и безбедан град за живот.

 

На крају, скупу се обратила и др. Драгана Жегарац, неуропсихијатар, начелница Метадонског центра у Зрењанину. Она је посебно истакла задовољство што се у Зрењанину догодило и то да људи који могу да помогну у решавању овог проблема, окупе и личним примером и доприносом покажу да им је стало до града и његових грађана. Др. Жегарац је нагласила и то да је Метадонски центар други таква у Војводини, да ради пуне две године и да бележи запажене резултате. Неколико стотина корисника услуге овог центра је имало и има директне користи од његовог рада, али је и нагласила проблем у који мора да се укључи шира друштвена заједница а то је проблем ресоцијализације наркоманских овисника који након успешног лечења често не налазе место у друштву у смислу радног и друштвеног ангажовања што их поново доводи у ситуацију да постану наркомански зависници.

 

Након завршене трибине, сви учесници и гости су прешли на главни градски трг где су била изложена возила која су донирана ПУ Зрењанина. На тргу су и млади бициклисти показали своје визачко умеће промовишући на тај начин здрав начин живота који не би смео никако да има алтернативу посебно не у употреби дрога. Осим тога, волонтери Спортског савеза обучени у мајице са натписом „МОЈ ГРАД БЕЗБЕДАН И ДРАГ“ делили су суграђанима флајере на којима је осим мотива за организовање ове акције, посебна пажња посвећена обраћању родитељима као најодоговорнијима за функционисање породице и одрастање деце у којима је истакнуто да је породица место у којем настаје и завршава се све што је и добро и лоше и да то родитељи морају имати посебно на уму приликом васпитавања своје деце.

 

На крају, учесници трибине су завршили у позоришном клубу ЗЕЛЕНО ЗВОНО где су наставили у пријатном амбијенту дружење и разговор како о проблему наркоманије тако и о другим значајним проблемима града Зрењанина.

Контактирајте нас

ЗРЕПОК, Краља Александра I Карађорђевића 15/III, Град Зрењанин, Република Србија