latinica | ћирилица

„ЗРЕПОК“ ПОДРЖАО АКЦИЈУ ПРОМОВИСАЊА ЗАВЕШТАЊА ОРГАНА

10.05.2011

У биоскопу „СИНЕМА“ у организацији Зрењанинског Црвеног крста, са почетком од 18ч. одржана је трибина под називом „ШАНСА ЗА НОВИ ЖИВОТ“ чији је основни циљ промовисање завештања и пресађивања органа. „ЗРЕПОК“ је донео одлуку да подржи ову акцију са донацијом од 50 хиљ. динара са дубоким уверењем да је ово веома значајна активност за нашу средину јер директно доприноси не само спашавању живота већ и продужавању животног и радног века људи. Ово је посебно значајно и због тога што у овој области значајно заостајемо за цивилизованим светом којем тежимо да се прикључимо.

 

На трибини су говорили директорка Управе за биомедицину (која ради на координацији свих здравствених установа укључених у систем трансплатације у Србији) др Даница Михаиловић, саветник Управе за трансплантацију др Радмила Благојевић Лазић, координаторка за припрему бoлeсника за трансплантацију зрењанинске опште болнице др Роса Јелачић, модератор је била др Јасмина Вујанов, а госте је поздравила најпре директорка Опште болнице др Гордана Козловачки, а потом и председник „ЗРЕПОК“-а Драган Видаковић.

 

(др. Јасмина Вујанов, у име организатора је поздравила све присутне)

 

У свом обраћању Видаковић је истакао да је замољен од стране организатора да се обрати како у име „ЗРЕПОК“-а чији је председавајући тако и у име хуманитарне организације „СВЕТОСАВЉЕ“ чији један од оснивача и члан УО. Обе организације су подржале ову трибину и акцију, а Видаковић је подсетио на речи нашег патријарха Иринеја „да се завшетање органа сматра исказом посмртног доброчинства и љубави према ближњем те да је не само хуман чин већ и у потпуном складу са начелима хришћанског морала“ наглаисвши да се он као и организације које представља у потпуности слаже са тим и додао да се „ЗРЕПОК“ не бави хуманитарним радом али да су ову акцију чланови ЗРЕПОК-а видели и као директан допринос продужавању животног и радног века људи и наше приближавање цивилизацијским достигнућима савременог света којем тежимо а за којим значајно заостајемо и у овом погледу.

 

(обраћање председника ЗРЕПОК-а)

 

др Радмила Благојевић Лазић је истакла да данас у Србији има око хиљаду и по људи којима је трансплантација органа једина шанса да преживе и наставе нормалан живот. Србија има пет донатора органа на милион становника, док европске земље имају најмање десет. Ова бројка јесте и услов да Србија буде део „Еуротранспланта”, институције која се на европском нивоу бави посредовањем у донацији органа, чиме би се и шансе обoлeлих људи из Србије да брже дођу до потребног органа повећале.

 

(трибина је била изузетно добро посећена)

 

На трибини је истакнуто се мора мењати свест људи о донацији органа другим људима. Код нас тек једна трећина органа је дата, добијена, од особа које више нису имала шансе да прездраве и да преживе, а две трећине трансплантираних органа је добијено од живих сродника. Инциденца бoлeсника сваке године све је већа, па је на дијализи годишње нових 400 бoлeсника. На нама је сада да покушамо да променимо свест, да се заблуде о евентуалној злоупотреби и свему осталом појасне. Медији имају велику улогу у томе. Заиста се никад неће узети орган особи која има један промил шансе да преживи. Морамо да научимо људе да кома и мождана смрт нису иста стања. Око 1550 бубрега је у Србији трансплантирано, пресађено је око стотину јетри, веома мало срца – укупно осам, за све ове године – рекла је др Благојевић Лазић. - Та свест о помоћи другима обично се пробуди онда када знате некога лично, па размишљате о његовој судбини, а заборављамо на то да болују и веома млади људи, а да им оваквим начином лечења омогућавамо комплетну рехабилитаацију.

 

Нефролог зрењанинске Опште болнице „Ђорђе Јоановић” др Роса Јелачић говорила је о искуствима из зрењанинске Болнице, у коју на дијализу долази 98 бoлeсника. До сада је тридесет двоје житеља Зрењанина добило пресађен бубрег. Двадесет петоро су у добром здравственом стању, а међу њима су две младе жене које су постале и мајке, један пацијент је после 28 година од трансплантације сада поново на дијализи. Умрло је петоро, али су они живели после трансплантације између 3 и 14 година.

 

Докторка Светлана Детки, координатор за трансплантацију Дома здравља „Др Бошко Вребалов”, обавестила је грађане да се формулари за донорске картице могу добити у амбуланти у Штросмајеровј улици и представила Данијелу Ћулум којој је у 21. години пресађен бубрег од њене мајке Наде. О донаторству органа говорили су и професор Миодраг Торбица, један од првих који је у Зрењанину потписао донорску картицу, и учитељица Александра Вуковојац.

 

 

Контактирајте нас

ЗРЕПОК, Краља Александра I Карађорђевића 15/III, Град Зрењанин, Република Србија