latinica | ћирилица

НА ИНИЦИЈАТИВУ ЗРЕПОК-А ГРАД ЗРЕЊАНИН ПОКРЕНУО КАМПАЊУ ПРОТИВ СИВЕ ЕКОНОМИЈЕ

09.10.2013

Дана 09.10.2013. године у Средњобанатском управном округу одржан је састанак представника пословне заједнице и начелника републичких и градских инспекцијских служби. На том састанку је разговарано о проблему сиве економије која узима све више маха у нашем друштву и која све више угрожава легално пословање предузетника и привреде али и нормално функционисање држвае на свим нивоима.

 

Борба против сиве економије треба да буде приоритет јер циљ је да се буџет пуни од пореза а не од казни као и да правила и закони морају да важе за све једнако, без разлике, закључио је начелник Душан Шијан на самом почетку састанка.

 

Драган Видаковић, председник ЗРЕПОК-а, на чију иницијативу је сазван састанак у предложеном саставу, истакао да је проблем сиве економије препознат на свим нивоима, укључујући и Владу Србије, те да њено сузбијање пружа простор за развој привреде и друштва. У даљем излагању Видаковић је изнео конкретне податке о висини штете коју због сиве економије трпи трговина на мало али и буџет због избегавања плаћања пореза, ПДВ-а и акциза. У угоститељским објектима избегава се давање фискалних рачуна, толерише се непријављивање запослених, све више робе се продаје на пијацама где им није место: дуван, грађевински материјал, прехрамбени производи, рекао је Видаковић и посебно образложио проблем функционисања такси делатности на територији града Зрењанина, која све више прелази у сиву зону и као могућност решења предложио заједничку и учесталу контролу свих инспекција и на свим нивоима, од локалног до републичког, како би се јавности показало да се рад на црно неће толерисати. Из досадашњег искуства је познато да су честе контроле и притисак који се тиме врши на нелегални рад увек давале резултате у смислу смањења таквог рада, јер потпуно искорењивање сиве економије, свима је јасно, није могуће, закључио је Видаковић.

 

Горан Ковачевић, потпредседник Уније послодаваца Србије, надовезујући се на претходна излагања, указао је на чињеницу да је у процесу решавања проблема сиве економије потребна политичка воља, која постоји само декларативно а не и реално, због чега и нема адекватних резултата, већ се напротив поједини припадници разних политичких странака јављају као промотери сиве економије. Политичка воља мора бити јасно исказана у јавности, истакао је Ковачевић и указао још и на проблем који настаје због чињења али и нечињења инспекцијских органа као и чињенице да се законске одредбе различито тумаче и различито примењују у различитим срединама али и да се сиво тржиште све више шири, што у крајњем случају значи непоштовање државе и њених институција.

 

Војин Обрадовић, члан Извршног одбора ЗРЕПОК-а такође се сложио да сива еконимија буја, да преко 50% предузетника и занатлија ради на црно, непријављени и од куће, а да на списку незапослених у НСЗ нема регистрованих занатлија нити се ко јавља на расписане конкурсе за запошљавање квалификованих мајстора, што само говори да сви они раде у сивој зони, тако да би само ригорозна и свеобухватна контрола инспекција могла да их уведе у легалне токове.

 

Већина присутних се генерално сложила да проблем сиве економије треба решавати системски, али да у овом тренутку треба предузети оно што је могуће на локалном нивоу, а то су организоване и координиране акције инспекција, од локалног до републичког нивоа, уз асистенцију Полицијске управе.

 

Након дискусије, сви присутни су се сложили са потребом да се најхитније на терену крене у решавање проблема сиве економије.

 

Контактирајте нас

ЗРЕПОК, Краља Александра I Карађорђевића 15/III, Град Зрењанин, Република Србија